11 maart 2025

A2 Deil-Vught op plek 1 en 2 van Gelderse file top tien

Ook A15 bij Tiel nieuw binnen op plek 8

 

De A2 in noordelijke richting tussen Knooppunt Empel en Kerkdriel is het grootste fileknelpunt van de provincie Gelderland. Op plek 2 gevolgd door diezelfde A2, maar dan in zuidelijke richting (van Culemborg naar Knooppunt Deil en naar Zaltbommel). Dat blijkt uit de Gelderse filezwaarte top tien van de ANWB. De A2 staat landelijk op plek 3; nieuw is nu ook de vermelding van de A15 bij Tiel. “De cijfers onderstrepen wat wij iedere dag ervaren: de bereikbaarheid van Regio Rivierenland, Regio Noordoost Brabant en de metropoolregio’s Utrecht, ’s-Hertogenbosch en Brainport Eindhoven neemt zienderogen af. Dat heeft grote gevolgen voor de economische ontwikkeling van Midden- en Zuid-Nederland én voor de leefbaarheid in de regio”.

Dat zeggen Antoine Walraven (burgemeester van Maasdriel en in het Algemeen Bestuur Regio Rivierenland bestuurlijk trekker van mobiliteit) en Jacoline Hartman (wethouder West Betuwe en namens Regio Rivierenland lid van de Stuurgroep A2).

A2 van strategisch belang voor Nederland

Het vorige kabinet besloot zeventien wegprojecten – waaronder de verbreding van de A2 Deil-Vught – te pauzeren vanwege een gebrek aan stikstofruimte, geld en menskracht. Tot op heden is niet duidelijk wanneer deze gepauzeerde projecten worden herstart. “Wij spraken eind 2024 een aantal verzachtende maatregelen met het Rijk af, maar uiteindelijk moet de A2 tussen Deil en Vught worden verbreed. Het is vanwege de rivieren de enige vaste oeververbinding door Rivierenland en van nationaal en internationaal belang”, aldus Walraven en Hartman. “De gevolgen van het pauzeren zijn groot: het Ministerie van I&W berekende dat de economische gevolgen het grootst zijn in ónze regio – hier daalt de economische vitaliteit met 7%; ander onderzoek toont aan dat de verkeersgevolgen van het pauzeren tussen de 20 en 50 kilometer in de omgeving merkbaar zijn.”

Wethouder Roy Geers (’s-Hertogenbosch) vult aan: “In 2018 werd al voorzien dat dit deel van de A2 het zwaarste fileknelpunt in Nederland gaat worden. Deze nieuwe file top 10 is daarin een voorbode en bevestiging van die prognose. De verbreding is niet alleen broodnodig om fileleed te voorkomen, maar ook om de sluipverkeer door woonstraten te voorkomen, om de regio bereikbaar te houden en de twee belangrijkste economische regio’s (Brainpoort en Randstad) van ons land verbonden te houden.”

A15 nieuw in de file top tien

Nieuw in de file top tien is – op plek 8 – de A15 bij Tiel. “Dat verbaast ons evenmin”, zeggen Walraven en Hartman. “De A15 is één van de belangrijkste nationale goederenvervoercorridors, maar kent een aantal knelpunten dat dagelijks files oplevert, zoals bijvoorbeeld vernauwingen waardoor verkeer afremt en de oost-westligging (waardoor in ochtend- en/of avondspits vanwege de soms lage zonstand
gevaarlijke situaties ontstaan omdat remmend verkeer te laat wordt gezien). De problemen nemen de komende jaren toe, omdat het goederenverkeer groeit én de A15 naar de A12 bij Zevenaar wordt doorgetrokken waardoor nóg meer vrachtverkeer voor deze route kiest”, zeggen beide bestuurders.

Oproep

Op 2 april 2025 debatteert de Tweede Kamer met minister Madlener over strategische keuzes voor de bereikbaarheid van Nederland. “Wij roepen de Tweede Kamer op nadrukkelijk oog te hebben voor de A2, de belangrijkste noord-zuidverbinding van Nederland en van groot strategisch belang voor de verbinding en bereikbaarheid van de Randstad, Utrecht, ’s-Hertogenbosch en Brainport Eindhoven”, aldus de bestuurders uit Rivierenland. “Wij roepen de Kamer en minister Madlener op met ons in gesprek te gaan hoe wij de A2 zo snel mogelijk, bijvoorbeeld door de aanpak te faseren, van de pauzestand kunnen halen.”

Meer nieuws
20 februari 2026 Gesprek met Ministerie van BZK in het teken van spreiding rijkswerkgelegenheid Wij ontvingen gisteren een delegatie van het Ministerie van BZK. Het gesprek stond in het teken van de spreiding van de rijkswerkgelegenheid en de vraag hoe wij als Regio Rivierenland kunnen bijdragen aan deze rijksopgave. Lees meer over: Gesprek met Ministerie van BZK in het teken van spreiding rijkswerkgelegenheid
18 februari 2026 Bouwen aan toekomst paddenstoelensector Rivierenland In de regio wordt het initiatief genomen om te komen tot een aanvraag voor Interreg subsidie voor het ontwikkelen en testen van hybride robotiseringsoplossingen voor de champignonoogst. Lees meer over: Bouwen aan toekomst paddenstoelensector Rivierenland
12 februari 2026 Forse investeringen voor FruitDelta Rivierenland Met de Regio Deal FruitDelta Rivierenland investeren het Rijk en de regio samen ruim 45 miljoen euro in de toekomst van Rivierenland. Deze week zijn de eerste formele beschikkingen afgegeven waardoor regionale partijen nu echt kunnen starten met de uitvoer van hun plannen. Lees meer over: Forse investeringen voor FruitDelta Rivierenland